Development - en to da translation catalogue (155 entries)

en: The connection to akismet.com cannot be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
da: Forbindelsen til akismet.com kan ikke oprettes. Se venligst <a href="%s" target="_blank">vores guide om firewalls</a> og kontroller din server-konfiguration.

en: The key you entered could not be verified.
da: Den indtastede nøgle kunne ikke godkendes.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
da: Akismet stødte på et problem med en tidligere SSL-forespørgsel og har deaktiveret det midlertidigt. Det vil begynde at bruge SSL-forespørgsler igen om kort tid.

en: All systems functional.
da: Alle systemer er funktionelle.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
da: Din webserver kan ikke foretage SSL-forespørgsler; kontakt din webudbyder og bed dem om at tilføje understøttelse for SSL-forespørgsler.

en: Temporarily disabled.
da: Midlertidigt deaktiveret.

en: Enabled.
da: Aktiveret.

en: Disabled.
da: Deaktiveret.

en: SSL Status
da: SSL-status

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="http://docs.akismet.com/billing/add-more-sites/">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.<br /><br />If you have any questions, please get in touch with our support team.
da: Dit Pro-abonnement tillader brug af Akismet på kun ét websted. <a href="http://docs.akismet.com/billing/add-more-sites/">Køb flere Pro-abonnementer</a> eller opgrader til et Enterprise-abonnement, der tillader brug af Akismet på et ubegrænset antal websteder.<br /><br />Hvis du har spørgsmål, så tag venligst kontakt til vores supportteam.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
da[0]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end 1 dag, slettes automatisk.
da[1]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end %2$d dage, slettes automatisk.

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
da: Akismet er benyttet af millioner og meget sandsynligt den bedste måde i verden at <strong>beskytte din blog fra kommentar- og trackback-spam</strong>. Det holder dit websted beskyttet mod spam, selv mens du sover. For at komme i gang: 1) Klik på linket "Aktiver" til venstre for denne beskrivelse, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Opret dig for en Akismet API-nøgle</a> og 3) Gå til konfigurationssiden for Akismet og gem din API-nøgle.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
da: Nogle kommentarer er ikke blevet kontrolleret for spam af Akismet. De er midlertidigt blevet tilbageholdt til moderation og vil automatisk blive kontrolleret igen senere.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
da: Din webudbyder eller server-administrator har deaktiveret PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code>-funktioner.  <strong>Akismet kan ikke fungere ordentligt, før dette er rettet.</strong>  Kontakt venligst din webudbyder eller firewall-administrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismet&#8217;s systemkrav</a>.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
da: Se venligst i din <a href="%s">Akismet-konfiguration</a> og kontakt din webudbyder, hvis problemet fortsætter.

en: Get your API key
da: Få din API-nøgle

en: Activate Akismet
da: Aktiver Akismet

en: Log in or create an account to get your API key.
da: Log ind eller opret en ny konto for at få din API-nøgle.

en: If you already know your API key.
da: Hvis du allerede har en API-nøgle.

en: Your subscription for %s is cancelled
da: Dit abonnement for %s er annulleret

en: Reactivate Akismet
da: Genaktiver Akisment

en: Suspended
da: Suspenderet

en: Missing
da: Mangler

en: Active
da: Aktiv

en: There is a problem with your key.
da: Der er et problem med din nøgle.

en: Cancelled
da: Annulleret

en: No Subscription Found
da: Intet abonnement fundet

en: Since 2012, Akismet began using subscriptions for all accounts (even free ones). It looks like a subscription has not been assigned to your account, and we’d appreciate it if you’d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
da: I 2012 begyndte Akismet at bruge abonnementer til alle konti (også de gratis). Det ser ud til, der ikke er blevet tildelt et abonnement til din konto, så vi bliver glade, hvis du vil <a href="%s" target="_blank">gå ind på din konto</a> og vælge et. <a href="%s" target="_blank">Kontakt venligst vores support,</a> hvis du har spørgsmål.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
da: Vælg enten at fjerne det værste spam automatisk, eller at lægge al spam i spam-mappen.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
da: Fjern diskret den værste og mest påtrængende spam, så jeg aldrig får den at se.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
da: Læg alt spam i Spam-mappen til senere gennemgang.

en: Strictness
da: Strenghed

en: Comments
da: Kommentarer

en: Your subscription is missing.
da: Dit abonnement mangler.

en: You're using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
da: Du bruger Aksimet på alt for mange websteder til dit Pro-abonnement.

en: You're using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
da: Du bruger din Aksimet-nøgle på flere websteder end dit Pro-abonnement tillader.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
da: Vil du fortsætte, skal du <a href="%s" target="_blank">opgradere til et Enterprise abonnement</a>, som dækker et ubegrænset antal hjemmesider. <a href="%s" target="_blank">Kontakt venligst vores support</a>, hvis du har spørgsmål.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
da: Din Akismet-konto er blevet opsat og aktiveret. Blog løs!

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
da: Akismet %s kræver WordPress 3.0 eller nyere.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
da: Din n&#248;gle er ugyldig. Dobbelttjek den.

en: Akismet has detected a problem.
da: Akismet har fundet et problem.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
da: For flere informationer: %s

en: Network functions are disabled.
da: Netværksfunktioner er deaktiverede.

en: We can&#8217;t connect to your site.
da: Vi kan ikke forbinde til dit websted.

en: Your subscription is suspended.
da: Dit abonnement er suspenderet.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
da: Kontakt venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.

en: Your subscription is cancelled.
da: Dit abonnement er annulleret.

en: Akismet Error Code: %s
da: Akismet Fejlkode: %s

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
da: Din firewall blokerer måske. Kontakt venligst din host og kik på <a href="%s" target="_blank">vores vejledning om firewall</a>.

en: Please update your payment details.
da: Opdater venligst detaljerne vedrørende betaling.

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
da: Vi kan ikke gennemføre betalingen. Kontakt venligst din bank for hjælp og <a href="%s" target="_blank">opdater dine betalingsdetaljer</a>.

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
da: Besøg venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet kontosiden</a> for at genaktivere dit abonnement.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
da: Du kan hjælpe os med at bekæmpe spam og opgradere din konto <a href="%s" target="_blank">at betale et beløb</a>.

en: Connected via Jetpack
da: Forbundet gennem Jetpack

en: Use this Akismet account
da: Brug denne Akismet-konto

en: Create a new API key with a different email address
da: Opret en ny API-nøgle med en anden e-mail-adresse

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
da: Brug denne mulighed, hvis du vil starte en ny Akismet-konto.

en: Register a different email address
da: Registrer en anden e-mail-adresse

en: Manually enter an API key
da: Indtast en API-nøgle manuelt

en: Use this key
da: Brug denne nøgle

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted. Registrer din e-mail-adresse herunder for at komme i gang.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted. For at sætte Akismet i gang, så vælg en af mulighederne herunder.

en: Register Akismet
da: Registrer Akismet

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
da: Akismet udrydder kommentar- og trackback-spam du får på dit websted.

en: Your subscription for %s is suspended
da: Dit abonnement for %s er sat i bero.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
da: Vær ikke bange. Kontakt os og vi vil hjælpe med at rede dette ud.

en: Contact Akismet support
da: Kontakt Akismet support

en: Akismet anti-spam strictness
da: Akismet anti-spam strenghed

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
da: Streng: fjern det væsrste og mest gennemtrængende spam.

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
da: Sikker: anbring altid spam i Spam-mappen til gennemsyn.

en: Activate your Akismet account
da: Aktiver din Akismet-konto

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
da: <strong>Du er næsten færdig</strong> - aktiver din konto og vink farvel til kommentarspam

en: Show approved comments
da: Vis godkendte kommentarer

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Awaiting spam check
da: Afventer spamkontrol

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
da: Vis antallet af spamkommentarer Akismet har fanget

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blokeret af <strong>Akismet</strong>

en: Settings
da: Indstillinger

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Snyder du?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentar.
da[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentarer.

en: Flagged as spam by Akismet
da: Markeret som spam af Akismet

en: History
da: Historie

en: Cleared by Akismet
da: Godkendt af Akismet

en: Comment History
da: Kommentarhistorik

en: %s approved | %s approved
da[0]: %s er godkendt

en: %s reported this comment as not spam
da: %s kategoriserer denne kommentar som ikke-spam

en: Akismet caught this comment as spam
da: Akismet fangede denne kommentar som spam

en: %s reported this comment as spam
da: %s kategoriserer denne kommentar som spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
da: Akismet fangede denne kommentar som spam ved et automatisk ekstra tjek.

en: Comment status was changed to %s
da: Kommentarstatus blev ændret til %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
da: Ved et automatisk ekstra tjek af denne kommentar, blev den godkendt af Akismet.

en: Akismet cleared this comment
da: Akismet accepterede denne kommentar

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
da: Kommentaren blev fanget af wp_blacklist_check

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
da: Akismet kunne ikke kontrollere denne kommentar (svar: %s), men vil automatisk prøve igen senere.

en: View comment history
da: Se kommentarhistorie

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
da: Akismet kunne ikke tjekke denne kommentar igen (respons: %s)

en: Flagged as spam by %s
da: Markeret som spam af %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
da: Akismet tjekkede denne kommentar igen og markerede den som spam

en: Un-spammed by %s
da: Markeret som ikke-spam af %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
da: Akismet tjekkede denne kommentar igen og godkendte den

en: Spam Blocked
da: Spam blokeret

en: For more information:
da: For mere information:

en: Title:
da: Titel:

en: Akismet Configuration
da: Akismet-indstillinger

en: Akismet Stats
da: Akismet-statistik

en: Check for Spam
da: Tjek for spam

en: %s ago
da: %s siden

en: Remove this URL
da: Fjern denne URL

en: Removing...
da: Fjerner...

en: URL removed
da: URL fjernet

en: (undo)
da: (fortryd)

en: Re-adding...
da: Tilføjer igen

en: Overview
da: Overblik

en: Akismet Setup
da: Akismet indstillinger

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
da: Akismet filtrerer din kommentar- og trackback-spam for dig, så du kan fokusere på mere vigtige ting.

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
da: På denne side kan du indstille Akismet-pluginet.

en: New to Akismet
da: Første gang med Akismet?

en: Summaries
da: Opsummeringer

en: Past six months
da: Sidste seks måneder

en: Spam blocked
da: Spam blokeret

en: All time
da: Alle tiders

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
da[0]: %s overset spam, %s falske positive
da[1]: %s overset spam, %s falske positive

en: Disconnect this account
da: Afbryd denne konto

en: Next Billing Date
da: Næste regningsdato

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Change
da: Ændre

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
da: Du skal indtaste en API-nøgle for at aktivere Akismet-tjenesten på dit websted.

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
da: Tilmeld dig en konto på %s for at få en API-nøgle.

en: Enter an API Key
da: Indtast en API-nøgle

en: If you already have an API key
da: Du har allerede en API-nøgle

en: Copy and paste the API key into the text field.
da: Kopier og indsæt API-nøglen i tekstfeltet.

en: Click the Use this Key button.
da: Klik på Brug denne nøgle knappen.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
da: På denne side kan du se statistik for det spam, der er filtreret på dit websted.

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
da: På denne side kan du indsætte/fjerne en API-nøgle, se kontoinformation og se spam-statistik.

en: API Key
da: API-nøgle

en: Enter/remove an API key.
da: Indtast/fjern en API-nøgle.

en: Show the number of approved comments beside each comment author
da: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
da: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter på siden med kommentarlisten.

en: Account
da: Konto

en: Subscription Type
da: Abonnementstype

en: The Akismet subscription plan
da: Akismet abonnementet

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
da: Abonnementstatus - aktivt, opsagt eller sat i bero

en: Akismet Support
da: Akismet support

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
da[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.
da[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
da: <a href="%s">Akismet</a> forhindrer spam i at komme på din blog.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
da[0]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.
da[1]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
da: Der er intet i din <a href='%s'>spam-kø</a> i øjeblikket.

en: %1$s changed the comment status to %2$s
da: %1$s ændrede kommentarstatus til %2$s

en: Cleaning up spam takes time.
da: At rense for spam tager tid.

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %s dage!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %d timer!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
da: Siden du sluttede dig til os har Akismet sparet dig %d minutter!

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
da: Akismet %s kræver WordPress %s eller højere.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
da: Du skal venligst <a href="%1$s">opgradere WordPress</a> til den nuværende version, eller <a href="%2$s">nedgradere til version 2.4 af Akismet pluginet</a>.
