Themes - Twenty Twenty - en to tr translation catalogue (117 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
tr: 2020 için yeni varsayılan temamız blok düzenleyicinin esnekliğinin tüm avantajlarını kullanıyor. Group ve sütun blokları ile organizasyonlar ve kurumlar sonsuz sayıda dinamik karşılama sayfası şablonları oluşturabilirler. Ortalanmış içerik sütunu ve ince işlenmiş yazı tipi klasik bloglar için de mükemmel bir zemin sunuyor. Eksiksiz düzenleyici stilleri daha yayınlamadan içeriğinizin neye benzeyeceği hakkında bir fikriniz olmasını sağlıyor. Özelleştiriciden arka plan rengi ve vurgu rengini değiştirerek sitenize kişisel bir dokunuş yapabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz renklere göre sitedeki diğer renkler otomatik olarak hesaplanacak ve ziyaretçilerinize yüksek, erişilebilir bir renk kontrastı sağlanacaktır.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty
tr: Yirmi Yirmi

en: Show author bio
tr: Yazar biyografisini göster

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
tr: Yeni UMoMA kapılarını açıyor

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
tr: Arşivi görüntüle <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

en: October 1 -- December 1
tr: Ekim 1 -- Aralık 1

en: Theatre of Operations
tr: Harekat Tiyatrosu

en: Read More
tr: Devamı

en: August 1 -- December 1
tr: Ağustos 1 -- Aralık 1

en: Works and Days
tr: Çalışmalar ve Günler

en: Custom
tr: Özel

en: Default
tr: Varsayılan

en: Primary Color
tr: Birincil renk

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
tr: Kategori

en: Join the Club
tr: Kulübe katılın

en: The New UMoMA Opens its Doors
tr: Yeni UMoMA kapılarını açıyor

en: Overlay Opacity
tr: Kaplama şeffaflığı

en: From Signac to Matisse
tr: Signac'tan Matisse'e

en: The Life I Deserve
tr: Hak Ettiğim Yaşam

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
tr: Üyeler özel sergilere ve satışlara ulaşabiliyor. Üyelik ücretimiz 99,99$ ve yıllık ücretlendirilir.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
tr: Üye olun ve özel teklifler alın!

en: The color used for the text in the overlay.
tr: Kaplamadaki metin için kullanılacak renk.

en: Overlay Text Color
tr: Kaplama metin rengi

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
tr: Kaplama için kullanılacak renk. Varsayılan olarak vurgu rengidir.

en: Overlay Background Color
tr: Kaplama arka plan rengi

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
tr: "Kapak şablonu" sayfa şablonu için ayarlar. Arka plan olarak kullanmak için öne çıkarılmış görsel ekleyin.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
tr: Bağlantılar, düğmeler ve öne çıkan görseller için özel bir renk uygulayın.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
tr: Sergiler UMoMA tarafından yapılmaktadır ve dünyanın her yerinden sanatçılar ve müzeler tarafından desteklenmektedir, çoğunlukla da uluslararası bir ilgi görmektedir. UMoMA Avrupa Yılın müzesi özel ödülünü almıştır ve İsveç Yılın Müzesi, Avrupa Konseyi Müze ödülü gibi bir çok ödül için de üst sıralarda aday gösterilmektedir.

en: ”Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.”
tr: "Sayborglar, filozof Donna Haraway'in konumlandırdığı gibi, hürmetkar değiller. Evreni hatırlamıyorlar."

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
tr: Kuzey İsveç'te çağdaş sanat için birincil varış noktanız. Yaz aylarında her gün 10 ile 18 arası açık.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
tr: Yedi katlı çarpıcı mimarisi ile UMoMA uluslararası modern sanat sergileri ve kimi zaman da retrospektif tarihi sanat sergileri sergiler. Varoluçu, politik ve felsefi konular programımızın vazgeçilmez parçalarıdır. Ziyaretçilerimiz olarak rehberleri sanatçı konuşmaları, dersler, film gösterimleri ve bir çok etkinliğe ücretsiz katılabilirsiniz

en: Search for:
tr: Arama yap:

note: translators: %s: Number of search results
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
tr[0]: Aramanız için %s sonuç bulduk.
tr[1]: Aramanız için %s sonuç bulduk.

note: translators: %s: HTML character for up arrow
en: Up %s
tr: Yukarı %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow
en: To the top %s
tr: Tepeye %s

en: 404 not found
tr: 404 bulunamadı

en: search again
tr: tekrar arayın

note: Translators: 1 = comment date, 2 = comment time
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: Edit
tr: Düzenle

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

en: Leave a comment
tr: Yorum Gönderin

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yanıt

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

en: Primary
tr: Birincil

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
tr: Düzenle <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Footer Menu
tr: Site altı menüsü

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Footer
tr: Dip

en: Page
tr: Sayfa

en: Secondary
tr: İkincil

en: Mobile
tr: Mobil

en: Social links
tr: Sosyal Ağ Linkleri

[ctx: submit button]
en: Search
tr: Site araması

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Menu
tr: Menü

en: Search
tr: Site araması

en: Continue reading
tr: Okumaya devam et

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
tr: Daha büyük

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Short name of the regular font size in the block editor.]
en: M
tr: P

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
tr: Normal

[ctx: Short name of the small font size in the block editor.]
en: S
tr: P

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
tr: Küçük

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: Social Menu
tr: Sosyal Menü

en: Mobile Menu
tr: Mobil menü

en: Powered by WordPress
tr: WordPress'in desteğiyle

en: Older Comments
tr: Eski yorumlar

en: Newer Comments
tr: Yeni yorumlar

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
tr: #%d (başlık yok)

en: says:
tr: diyorki:

en: Summary
tr: Özet

en: Full text
tr: Tüm metin

en: Theme Options
tr: Tema seçenekleri

en: Page Not Found
tr: Sayfa Bulunamadı

en: Post
tr: Gönderi

en: Close search
tr: Aramayı kapat

en: Expanded Social links
tr: Sosyal bağlantıları genişlet

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Close Menu
tr: Menüyü kapat

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
tr: Tam genişlikli şablon

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
tr: Daha eski <span class="nav-short">yazılar</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
tr: Daha yeni <span class="nav-short">yazılar</span>

note: translators: %s: Author name
en: By %s
tr: Yazar %s

en: Scroll Down
tr: Aşağı kaydır

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
tr: Aramanızla örtüşen sonuç bulamadık. Aşağıdaki form ile tekrar arama yapmayı deneyebilirsiniz.

en: Search:
tr: Arama:

en: Sticky post
tr: Sabit yazı

en: Post date
tr: Yazı tarihi

en: Post author
tr: Yazının yazarı

en: Subtle Background
tr: Hafif arka plan

en: Accent Color
tr: Vurgu rengi

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
tr: Bu alandaki bileşenler alt kısımda ikinci sütunda görüntülenirler.

en: Footer #2
tr: Alt kısım #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
tr: Bu alandaki bileşenler alt kısımda birinci sütunda görüntülenirler.

en: Footer #1
tr: Alt kısım #1

en: Skip to the content
tr: İçeriğe atla

en: Desktop Horizontal Menu
tr: Masaüstü yatay menü

en: Show sub menu
tr: Alt menüyü göster

en: By Post Author
tr: Yazı yazarına göre

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
tr: Metnin okunabilmesi için kontrastın yeterince yüksek olduğundan emin olun.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
tr: Ziyaretçi sayfayı kaydırdığında bir paralaks efekti oluşturur.

en: Fixed Background Image
tr: Sabit arka plan görseli

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
tr: Kapak şablonu

en: On archive pages, posts show:
tr: Sayfa ve yazı arşivlerinde göster:

en: Show search in header
tr: Üst kısımda aramayı göster

en: Header &amp; Footer Background Color
tr: Üst ve alt kısım arka plan rengi

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
tr: Logoyu yüklendiği boyutun yarısına küçültür, böylece yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha net gözükür.

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Kaldırılmış, adı değiştirilmiş ya da hiç var olmamış olabilir.

en: Desktop Expanded Menu
tr: Masaüstü genişletilmiş menü

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
